index.phpkorona.phpwyprawy.phpprasa.phpsponsorzy.phpkontakt.php

ŚLADAMI WANDY RUTKIEWICZ

"W 2006r. podczas wyprawy na Makalu (8461 m.n.p.m) przyszedł mi do głowy pomysł, aby zrealizować cykl wypraw, upamiętniający Wandę Rutkiewicz. Ich celem miałoby być zdobywanie 8-tysięczników, których Wanda nie zdołała zdobyć.
Po udanej wyprawie na Broad Peak (8047 m.n.p.m.) w 2007 roku doszłam do wniosku, że aby lepiej przypomnieć sylwetkę Wandy, spróbuję dokończyć w jej imieniu Koronę Himalajów co było jej największym marzeniem. Tak właśnie powstał cykl wypraw "Śladami Wandy Rutkiewicz". Moja wiosenna wyprawa na Dhaulagiri (8167 m.n.p.m.) będzie kolejną w tym cyklu, zbliżającą nas do realizacji celu." - wyjaśnia Anna Czerwińska, pomysłodawczyni cyklu, organizator i kierownik wypraw.


Nowa książka "GórFanka powraca w Karakorum"

Nagroda dla książki "GórFanka w Karakorum"

Konkurs książka na lato

Cykl spotkań autorskich 3.2011

Śladami Wandy Rutkiewicz

NOWA KSIĄŻKA!! "GórFanka, czyli ABC w skale i lodzie"

na przeglądzie Filmów Górskich w Lądku Zdroju 2007
Wanda Rutkiewicz była niezwykłą postacią, najwybitniejszą himalaistką świata.
Jako trzecia kobieta na świecie i pierwsza Europejka stanęła na Mount Everest (8848 m.n.p.m.), będąc jednocześnie pierwszym Polakiem na szczycie najwyższej góry świata. Była także pierwszą kobietą i pierwszym reprezentantem Polski na najtrudniejszym 8-tysięczniku - K2 (8611 m.n.p.m.) - którego zdobycie było dla niej największym sukcesem.

Anna Czerwińska wielokrotnie wspinała się wspólnie z Wandą Rutkiewicz.
Na swoim wspólnym koncie mają między innymi pierwsze kobiece przejście północnej ściany Matterhornu zimą, dwie próby wejścia na K2 oraz pierwsze kobiece wejście na Nanga Parbat. Kontynuując wielkie marzenie Wandy Rutkiewicz, którego celem był zdobycie wszystkich 8-tysięczników, w 2007r.
Anna Czerwińska zorganizowała wyprawę na Broad Peak. Relacja z tej wyprawy dostępna jest na: maratonczyk.pl
Kolejnym etapem cyklu miała być wyprawa na wiosnę 2008r. na szczyt Kangchenjunga (8598 m.n.p.m.), na którego ścianie północnej w 1992 roku zginęła Wanda Rutkiewicz. Ze względu na aktualnie niebezpieczny rejon, w którym jest położona Kangchenjunga wyprawa została przesunięta.

do góry:.
Copyright (C) 2005-2010 Szkoła Górska. All rights reserved.