index.phpnews.phpkorona.phpprasa.phpsponsorzy.phpkontakt.php

EVEREST

"Gratulacje! - zawołał Dawa Sherpa, kiedy zatelefonowaliśmy do Katmandu do biura wypraw himalajskich, obsługującego Annę Czerwińską. - Mamy potwierdzenie z bazy, że Anna weszła 23 maja na szczyt Mount Everestu razem z trzema Szerpami i dwoma obcokrajowcami. Nie wiem, jakiej narodowości są jej przypadkowi towarzysze. Tego samego dnia zeszli do obozu na Przełęcz Południową (8000 m). Dzisiaj schodzą do obozu II w Kotle Everestu. Pogoda pogorszyła się."


DHAULAGIRI 2008
K2/BROAD PEAK 2007
MAKALU 2006
K2 TEAM EXPEDITION 2005
GASHERBRUM II 2003
AMA DABLAM 2002
CHO OYU 2001
LHOTSE 2001
SHISHA PANGMA 2000

EVEREST 2000Anna Czerwińska wykorzystała ostatnią szansę. Przeczekała huragan, który przetoczył się przez Everest, powodując wycofanie się i zakończenie różnych wypraw. W tym tygodniu kończy się termin zezwoleń na akcję górską na południowych, nepalskich stokach.

Do dziś trzynastu Polaków weszło na Everest. Listę tę otwierają i kończą kobiety: Wanda Rutkiewicz i Anna Czerwińska. Pięcioro alpinistów z tej grupy już nie żyje: dwóch zginęło na stokach Everestu, dwoje na innym himalajskim ośmiotysięczniku Kangczendzondze, jeden na Lhotse.

Czerwińska jako druga z Polski, po Leszku Cichym, zdobyła Koronę Ziemi - weszła na najwyższe szczyty wszystkich kontynentów: Mount Everest, Carstensz (Oceania), Aconcagua (Ameryka Płd.), Mount McKinley (Ameryka Płn.), Mount Vinson (Antarktyda), Mont Blanc (Europa). Dla tych, którzy uważają, że granice Europy stanowi Kaukaz, dołożyła wspinaczkę na Elbrus. Aby zaś zadowolić purystów geograficznych, wybrała się na spacer na Górę Kościuszki w Australii. Około 50 osób na świecie zdobyło Koronę Ziemi, w tym siedem kobiet.

Dwa lata temu po kolejnej nieudanej wyprawie na Everest Czerwińska mówiła "Rz", planując następną: "Zaparłam się na Everest! Zapewne to dziwna pasja jak na mój wiek, mam 49 lat, ale ich nie czuję. Wiem, że tysiąc osób tam weszło i to żaden wyczyn, ale góra wcale przez to nie jest łatwiejsza ani niższa. W każdym razie w przyszłym roku może wejdę, pewnie jako najstarsza kobieta..." Czerwińska dopiero za czwartym razem weszła na wierzchołek Everestu.

Nie ma jeszcze dokładnych danych z tego sezonu. Do tej pory najstarszą kobietą na szczycie była 47-letnia Japonka Yasuko Namba. Nie wystarczyło jej jednak w 1996 r. sił na zejście w burzy śnieżnej. Zamarzła na Przełęczy Południowej.

Monika Rogozińska


do góry:.
Copyright (C) 2005-2010 Szkoła Górska. All rights reserved.